Зіграйте та дізнайтеся як працюють фейки
Телефон:
Соц. мережі:
-->

Фейки та міфи міста Ха

Дата: 04.08.2021

“FakeX — харківський проєкт, який викриває дезінформацію, вчить як не стати жертвою фейків та закликає до критичного мислення.
Ця стаття про фейки з харківською пропискою, які народжуються і масштабуються поруч і впливають на наше життя більше, ніж ми можемо собі уявити.”

Історія перша.

Чи часто ви чули, що Харків — це перша столиця України? Напевно що так. І багато з тих, хто прямо зараз це читає, й досі в це вірить.

Харків дійсно був столицею, та є декілька “але”. Навіть у радянський період, коли Харків мав статус столиці, Київ був у центрі культурних та політичних подій, але просто мав слабші більшовицькі позиції, тому був невигідним претендентом на роль головного міста. Взагалі Київ виступав центром країни задовго до цього: Київська Русь, Гетьманщина, УНР. Тож чи варто пишатись тим, що у Харкові просто був більш дрімучий совок?

Історія друга.

Не можна не згадати поширене “Харьков вообще-то русский город”. Порада перша — розкрийте мапу, порада друга — знайдіть там Харків. Ідентифікуйте державний кордон. Достатньо, щоб наочно впевнитися, що Харків український? Тож якщо у вас все ще “Харьков русский город”, то Lwów to polskie miasto.

На жаль подібні фейки вже вжились у стереотипи про Харків і транслюються місцевими мешканцями, які нехтують інформаційною гігієною.Так, наприклад, житель Харківської області у своїх соцмережах пропагував ідею відокремлення області від України та приєднання до Росії, а також поширював інформацію про вторгнення “чорних чоловічків” на територію Харківщини. Дезінформаційну діяльність користувача викрили, справа дійшла до суду, де чоловіка визнали винним за статтею “Про посягання на територіальну цілісність і недоторканність України”.

Історія третя.

Не оминули Харків й короновірусні фейки, адже тут теорій змов та думок хоч греблю гати.

Найперша локальна конспірологічна теорія, що Харківська фармацевтична компанія “Біолек” буде займатись виготовленням російської вакцини від коронавірусу “Спутник V”. Про це писали не тільки локальні, а й національні ЗМІ, свою думку висловлювали рейтингові політики, але інформація не була підтверджена, а отже є провокацією.

А ще раніше, коли вакцину навіть не почали ввозити на територію України, представники так званої ЛНР стали розповсюджувати фейкову інформацію про те, що американці випробовують свою вакцину на військових у Харківській області. Більш того, йшлося про низку летальних випадків. Саме такі фейки все більше поширюють ідею про те, що від вакцини вмирають, бо є люди, які померли після того, як були вакциновані. За такою логікою люди помирають від картоплі, бо якщо подумати, то ми точно знали людей, які їли картоплю, і які вже померли.

Дивись наш сюжет про картоплика Віталіка за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=4JXyHfH73ws

Історія четверта.

Газета “Кандидата 1” охрестила свого конкурента на виборах Кандидата 2 рептилоїдом, чи зоофілом, чи баригою жирафів? Всі ярлики і теорії змов в одному флаконі. Авжеж політичне життя є дуже родючим ґрунтом для фейкових новин, особливо під час передвиборчих перегонів. І Харків цього року в лідерах брудних політичних технологій та дезінформації. Замість традиційних сніжків з бруду між опонентами, кандидати винайшли новий спосіб — грязьові ванни. Протилежні табори звинувачують один одного у розповсюдженні фейків та оплямуванні конкурента, пірнаючи все глибше, хоча здавалось, що дно вже пробито.

Історія п’ята.

Ми не могли оминути історичні фейки. Існувала інформація, про те, що 1951 року було репресовано 800 студентів Харківського університету, 33 з них розстріляні через те, що вони відмовились складати іспит російською мовою. Ця історія набула популярності та була викладена у роботах науковців та історичних статтях. Дивним було те, що немає жодних документів та навіть інформації про родини репресованих і самих репресованих студентів взагалі. Історія так і залишилась загадковою, але ймовірність такої масштабної події залишитись непоміченою ніде надто мала.

Прикладів набагато більше, і ми згодом вам про них розповімо. Закликаємо вас дотримуватися інформаційної гігієни та практикувати фактчекінг.

Влаштувати дискусію з цих та інших тем або знайти корисну та цікаву інформацію про фейки можна на сторінках проєкту FakeX у Фейсбуці та Інстаграмі. А вже у вересні ви зможете відвідати Першу антифейкову конференцію, яка розкаже вам про фейки все.

Дякуємо за інтерес до гри. Гра знаходиться в стадії розробки
Ми скоро запустимо її, і ви зможете перевірити свій навик розпізнання правди і фейк.