Зіграйте та дізнайтеся як працюють фейки
Телефон:
Соц. мережі:
-->

Експерти та псевдоескперти: як відрізнити?

Дата: 21.08.2021

Почнемо з псевдоекспертів – людей, які взагалі не мають стосунку до будь – чого експертного. Зазвичай, головною метою таких людей є заробіток або просування своєї персони у певній галузі. Саме псевдоексперти часто стають авторами конспірологічних теорій та теорій змови. Основні ознаки псевдоексперта:

❌ Абсурдні та раніше нечувані ідеї чи винаходи;

❌ Критика наукового та академічного підходу;

❌ Відсутність дослідницької чи доказової бази;

❌ Жодного свідчення про належність до галузі експертизи;

❌ Надмірна емоційність подачі інформації.

До псевдоекспертів ми відносимо і недоекспертів – ці люди мають базові знання у певних темах, але зазвичай таких тем досить багато. Недоекспертом хоча б раз у житті був хтось із нас, а ось які в цього ознаки:

1. Знання та оперування термінами (не завжди точно і не завжди за місцем призначення);

2. Певна обізнаність у життєвих та/або побутових питаннях;

3. Відсутність етики, готовність коментувати дискусійні теми без належної бази;

4. Туманні роздуми на теми «навколовсіляких» наук;

5. Заангажованість.

Нарешті розглянемо експертів, хто ці люди і як це перевірити? Отже, найперше експерт повинен мати:

✅ Освіту відповідну своїй галузі експертизи, тобто диплом за акредитованою програмою;

✅ Визнання серед колег;

✅ Стаж діяльності у своїй галузі;

✅ Вузькоспеціалізована спрямованість роботи та досліджень;

✅ Прозорість фінансування проєктів, в якій вони здійснюють діяльність.

Це мінімально необхідна сукупність факторів. А наявність лише диплома без визнання і стажу роботи у спеціалізованій темі — ні про що не говорить.

Те, що людина розумна й освічена — зовсім не означає, що в неї є підстави та моральне право коментувати усі явища. У кожного справжнього експерта є своя тема, не знати всього — це природно і не соромно. Як лікарі бувають різні за своєю спрямованістю: окуліст, дерматолог, нейрохірург, анестезіолог тощо, так і юристи поділяються на різні спеціалізації. Одні політологи можуть досконало знати виборчий процес, але не зможуть прокоментувати міжнародні відносини. Одні економісти добре орієнтуються в ринку землі, а інші в особливостях біржових котирувань. І це нормально.

А тепер задумайтесь. Яка у вас можливість відрізнити експерта від псевдоекспертів, якщо він уже в ефірі й розповідає про Мінський процес? А ніяк. Дистанційно ви не можете перевірити ні диплом, ні стаж роботи цього «експерта». Вам його нав’язали. Відповідно, завдання з перевірки фаховості експерта покладено на редакторів ЗМІ. Тільки вони несуть повну відповідальність за контент.

Як домогтися того, щоб канали запрошували реальних експертів, яким можна довіряти? Це важке питання з довготривалими змінами. Проте ви вже сьогодні можете вплинути на редакційну політику. Просто зменшуйте рейтинги (тобто ваші перегляди) каналів, де запрошують недобросовісних експертів.

Але що робити з соціальними мережами? Підписуйтесь на офіційні джерела, не бійтеся відписуватись від сумнівних сторінок. Не читайте анонімні канали. І якщо ми кажемо про те як відрізнити, наприклад, текст, то справжні експерти завжди вказують джерела.

До речі, цей текст підготовлено на основі матеріалів Інституту масової інформації, Детектор Медіа, Радіо НВ.

Дякуємо за інтерес до гри. Гра знаходиться в стадії розробки
Ми скоро запустимо її, і ви зможете перевірити свій навик розпізнання правди і фейк.